دسته محصولات

توری فلزی
گریتینگ

میزان استفاده از میلگرد در بتن چقدر است؟

میلگرد یکی از پرکاربرد ترین مصالح در ساختمان سازی است و در بخش های زیا...

ثبت سفارش محصولات

تیم پشتیبانی دکتر فلز به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی و ثبت سفارشات شما خواهند بود.

شماره های تماس تلفنی

پشتیبانی به صورت ۲۴ ساعته

میلگرد یکی از پرکاربرد ترین مصالح در ساختمان سازی است و در بخش های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. به جرات می توان گفت در تمامی سازه های ساختمانی از میلگرد استفاده می شود. بنابراین پیش از استارت هر پروژه ساختمانی لازم است تا میزان کاربرد میلگرد در ساختمان سازی مشخص و هزینه ها پیش بینی شود. نه تنها میلگرد برای تمامی مصالح این بررسی صورت می گیرد و برنامه ریزی ها بر اساس آن انجام می شود. ما در این مقاله قصد داریم تا به میزان استفاده از میلگرد در بتن ساختمان سازی بپردازیم. 

چه مقدار میلگرد در انواع بتن سازی استفاده می شود؟

تخمین میزان مصالح مورد نیاز برای ساختمان سازی را متره می گویند. این کار فواید زیادی برای افراد دارد. پیش بینی مقدار مصالح کاربردی در ساختمان سازی باعث می شود که شما در سفارش آن ها، تعدادی نزدیک به میزان مورد نیاز را خریداری کنید. به این ترتیب مجبور به سفارش چندباره مصالح نخواهید بود و از لحاظ اقتصادی نیز با افزایش قیمت آن مواجه نمی شوید. در غیر این صورت مجبور به پرداخت مجدد هزینه های حمل و نقل و دردسرهای سفارش و پیگیری بار خواهید شد. روش هایی برای محاسبه میزان استفاده از میلگرد وجود دارد که به آن اشاره خواهیم کرد.

میلگرد استفاده شده در ساختمان سازیروش محاسبه میزان میلگرد در ساختمان

در هر متر مربع از پروژه های ساختمانی مقدار 60 تا 67 کیلوگرم میلگرد استفاده می شود. اما برای بررسی کاربرد میلگرد به صورت دقیق، لازم است مقدار آن را در ستون ها و پی ساختمان محاسبه کرد. کاربرد میلگرد در فونداسیون عموما به شکل عرض، طول و تقویتی استفاده می شود. از میلگردهای طولی به در بخش های پایین و بالای پی ریزی استفاده می شود و اجرای آن در طول محور است. وزن میلگرد به طول آن نیز بستگی دارد. برای اینکه طول میلگرد را محاسبه کنید ابتدا باید از طول محور فونداسیون، کاور و خم میلگرد را بدست آورد. سپس با قرار دادن اعداد بدست آمده در فرمول زیر طول میلگرد محاسبه می شود:
(۲* طول کاور)- (۲*طول خم)+ طول محور = طول میلگرد
پس از بدست آوردن طول میلگرد، حال باید وزن آن را محاسبه کنید. برای اینکار کافی است طول آن را در تعداد و وزن میلگرد در هر واحد طول ضرب کنید. به این ترتیب میزان کاربرد میلگرد مورد نیاز در بخش فونداسیون بدست می آید.
در ساختمان سازی تعداد ستون های و متراژ سقف متغیر است. ساختمان هایی که دارای اسکلت بتنی هستند به 12 تا 18 کیلوگرم میلگرد احتیاج دارند. به علاوه در صورتی که سقف ساختمان به شکل دال دو طرفه باشد مقدار میلگرد مورد نیاز در این پروژه بین 60 تا 85 کیلوگرم متغیر خواهد بود. این مقدار در سقف تیرچه بلوک به 5 تا 7 کیلوگرم، در سقف کامپوزیت، 8 تا 12 کیلوگرم، در سقف دال بتنی تو پر 10 تا 16 کیلوگرم است. به این ترتیب و با کمک این روش های گفته شده می توانید مقدار مورد نیاز استفاده از میلگرد را در پروژه ساختمانی حساب کنید.

چه نوع میلگردی برای ساختمان سازی مناسب است؟

کشورهای سازنده مصالح ساختمانی عمدتا از شاخص های ویژه خود برای ساخت مصالح استفاده می کنند. در مورد تولید میلگرد و انواع آن در کشور ایران نیز، استانداردی بر اساس کشور روسیه اجرا می شود و دسته بندی های انواع میلگرد طبق روش سنتی انجام می گیرد. میلگردهایی که در کشور ایران تولید می شوند در 4 دسته بندی قرار دارند. کاربرد میلگرد برای هر 4 نوع دسته بندی متفاوت بوده و شکل و خواص مختلفی نیز دارند. می توان گفت کاربرد میلگرد تا حد زیادی به تفاوت های ظاهری و خواص آن وابسته است. منشا این تفاوت ها نیز عناصری است که در ساخت این میلگردها استفاده می شود. درصد این عناصر با هم فرق داشته و سبب ایجاد خواص مختلفی برای انواع این مصالح و به خصوص کاربرد میلگرد شده است. در ادامه به بررسی دقیق هر یک از دسته بندی میلگرد خواهیم پرداخت.

۱. کاربرد میلگرد A1

کاربرد میلگرد A1 به دلیل شکل ساده ای که دارد محدود است. میلگرد A1 بدون اج ساخته می شود و استفاده از آن در ستون و فونداسیون ممنوع است. ساده بودن این نوع میلگرد مانع از ایجاد پیوند بین فلز و بتن شده و استحکام قابل قبولی ایجاد نمی کند. در ساخت این نوع میلگرد از درصد بسیاری کمی از کربن استفاده شده است و نرم تر از سایر انواع میلگردها می باشد. کاربرد میلگرد A1 به دلیل کاهش استقامت در برابر حرارت بسیار کمتر از میلگردهای دیگر است. استفاده از میلگرد A1 اغلب در اتصالات و خاموت زنی می باشد.

۲. کاربرد میلگرد A2

میلگرد A2 دارای یک ردیف آج در ساختار خود است. درصد کربن استفاده شده در میلگرد A2 بیشتر از A1 بوده و سختی و استقامت بیشتری نیز دارد. یکی از محدودیت هایی که برای کاربرد میلگرد A2 وجود دارد، عدم جوش دادن آن است. در واقع جوش دادن میلگرد A2 فقط در مواقع اضطراری انجام می گیرد چرا که جز میلگردهای نیمه سخت محسوب می شود. کاربرد میلگرد A2 عمدتا در بدنه بتنی، خاموت زنی و دیوارهای برشی است. میلگرد A2 به دلیل داشتن یک ردیف آج قادر به ایجاد پیوند مستحکم با بتن نبوده و ایمنی پایینی ایجاد می کند. به دلیل کاهش مقاومت کششی بین میلگرد A2 و بتن استفاده از آن کمتر پیشنهاد می شود. در بخش هایی از ساختمان که در آن تغییرات دمایی وجود دارند به هیچ عنوان نباید از میلگرد A2 استفاده شود.

۳. کاربرد میلگرد A3

میزان کربن استفاده شده در میلگرد A3 بیشتر از نمونه های قبلی بوده و به همان نسبت هم سختی و دوام بیشتری دارد. کاربرد میلگرد A3 به دلیل مقاومت فشاری بالا و کشش مطلوبی که به وجود می آورد، از سایر انواع میلگرد بیشتر است. میلگرد A3 دارای دو ردیف آج بوده و اتصال محکم تری را با بتن ایجاد می کند. میلگرد A3 با نام سخت نیز شناخته شده است چرا که استحکام بالایی را در سازه های بتنی ایجاد می کند. بیشترین کاربرد میلگرد A3 در تیرها و ستون ها سازهاست و جوش دادن آن ممنوع می باشد.

۴. کاربرد میلگرد A4

در میان انواع میلگرد، میلگرد A4 سخت ترین بوده و پیوند بسیار خوبی را با بتن به وجود می آورد. میلگرد A4 از مقاومت بالایی برخوردار است و نیروی کششی قابل توجهیی دارد. کاربرد میلگرد A4 در مناطق آب هوایی که گرمای بسیار زیادی دارند بیشتر است. برای مثال در کویر که در شبانه روز اختلاف دمای فاحشی ایجاد می شود، استفاده از میلگرد A4 مطمئن تر از انواع دیگر میلگرد خواهد بود. از میلگرد A4 در قاب خمشی، ستون و دیوار برشی استفاده می شود.

بار میلگرد برای استفاده در ساختمان سازی خرید میلگرد به صورت آنلاین برای صنعت ساختمان سازی

همانطور که گفته شد کاربرد میلگرد در ساختمان سازی بسیار زیاد بوده و در موارد مختلفی به کار می رود. امروزه بسیاری از شرکت های تولید کننده مصالح ساختمانی عرضه محصولات خود را به صورت اینترنتی انجام می دهند. به همین منظور سایت های فروشگاه مختلفی برای مصالح مورد نیاز وجود دارند که در رقابت باهم بوده و شرایط ویژه ای را ایجاد می کنند. شما می توانید با بررسی این سایت های فروشگاهی، قیمت ها را مقایسه کرده و بر اساس کاربرد میلگرد در بخش مورد نظر پروژه، ثبت سفارش را انجام دهید.

جنس میلگرد چه تاثیری در ساختمان سازی دارد؟

میلگرد عمدتا از جنس فولاد ساخته می شود و میزان عناصری که در انواع آن استفاده می شود یکسان نیست. بر همین اساس نیز کاربرد میلگرد متفاوت می شود.. جنس میلگرد در ساختمان سازی اهمیت بالایی داشته و انتخاب آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم ترین عامل در تعیین جنس میلگرد شرایط آب و هوایی منطقه است. برای مثال مناطقی که بیشتر در معرف رطوبت هستند بهتر است از میلگرد گالوانیزه استفاده کنند چرا که مقاومت آن در برابر خوردگی حدود 40 برابر بیشتر است. و یا میلگرد فولاد پر کربن که به میلگرد سیاه نیز معروف است، انتخاب بسیار خوبی برای آب و هوای مرطوب می باشد. در سازه هایی که ارتباط بیشتری با آب و انواع نمک های معدنی دارند باید از میلگردهای پوشش داده با اپوکسی استفاده شود. البته این نوع میلگرد قیمت بالاتری دارد. نوعی از میلگرد که با نام میلگرد اروپایی شناخته می شوند دارای قابلیت خم شوندگی بالایی می باشند. به همین دلیل کاربرد میلگرد اروپایی در مناطقی با شرایط نامساعد انتخاب درستی نبود و سازه ناپایداری را ایجاد می کند. میلگردهای فایبر گلاس پلیمر علی رغم قیمت بالایی که دارند استحکام بسیاری خوبی را در برابر زنگ زدن و انواع سولفات و کلرید ایجاد می کنند.

میلگرد مناسب برای ساختمان سازی چه مشخصه هایی را داراست؟

انتخاب نوع میلگرد برای ساختمان سازی به مهندس پروژه بستگی دارد. همانطور که گفته شد انواع مختلف میلگرد با ویژگی های منحصر به فرد ساخته می شود. کاربرد میلگرد نیز بر اساس همین ویژگی ها تعیین شده و در پروژه های ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. برای هر نوع میلگرد درصد فلز مشخصی وجود دارد که در ساخت آن استفاده می شود. به ترتیب در صورتی که درصد عناصر استفاده شده استاندارد باشد، کیفیت مطلوب حاصل می شود.