دسته محصولات

توری فلزی
گریتینگ

مقاومت کششی میلگرد چیست و چه اهمیتی دارد؟

میلگرد یکی از مقاطع فلزی بسیار...

ثبت سفارش محصولات

تیم پشتیبانی دکتر فلز به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی و ثبت سفارشات شما خواهند بود.

شماره های تماس تلفنی

پشتیبانی به صورت ۲۴ ساعته

میلگرد یکی از مقاطع فلزی بسیار مهم و ارزشمند است که از آن در صنایع مختلف و به طور خاص در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود. میلگردها دارای انواع مختلفی هستند و در اندازه و گریدهای مختلفی به بازار عرضه می شوند. هر کدام از انواع میلگرد عرضه شده به بازار موارد مصرف خاصی دارد. اما ویژگی بارز و مشترکی که می توان در تمام میلگردها به آن اشاره کرد، مقاومت کششی این قطعات است. در واقع همین مقاومت کششی میلگرد است که آن را به یک قطعه خاص و پرمصرف در صنعت ساختمان سازی بدل کرده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی مقاومت کششی میلگرد و جزئیات مربوط به آن بپردازیم.

مقاومت تسلیم میلگرد

کاربرد بی نظیر میلگردها در صنایع باعث شده تا صنعتگران، مهندسین و معماران اهمیت زیادی به این مقاطع فولادی بدهند. ویژگی های ساختاری و مشخصات فنی میلگرد تاثیر زیادی در نحوه استفاده از آن دارد. در واقع اگر بخواهیم استفاده درستی از میلگرد داشته باشیم، لازم است با مشخصات و ویژگی های ساخت آن به خوبی آشنا بوده و بر اساس همین مشخصه ها اقدام به خرید میلگرد کنیم. مقاومت تسلیم میلگرد یکی از مهم ترین مولفه ها در خرید آن است.

وقتی صحبت از مقاومت تسلیم میلگرد می کنیم، منظورمان میزان تحمل و تاب آوری این قطعه در برابر تغییر شکل است. پس مقاومت تسلیم میلگرد به نوعی با میزان انعطاف پذیری آن در ارتباط است. اگر میلگرد در برابر تغییر شکل مقاومت بالایی داشته باشد، ( افزایش مقاومت تسلیم میلگرد)، این یعنی انعطاف پذیری کمتری دارد. برای اندازه گیری مقاومت تسلیم میلگرد از روش های خاصی استفاده می شود و برای بیان آن نیز واحد خاصی در نظر گرفته شده است.

اصولا از واحد مگاپاسکال برای بیان مقاومت تسلیم میلگرد استفاده می شود. فروشندگان هر مجموعه برای راهنمایی بیشتر مشتریان، جداولی تهیه می کنند که لیست اطلاعات دقیق هر محصول در آن ها به ثبت رسیده است. این اطلاعات شامل مقاومت تسلیم میلگرد، مقاومت کششی میلگرد، سایز و اندازه میلگرد، قیمت میلگرد بر اساس مشخصات ساخت آن و... هستند.

تنش تسلیم A3 میلگرد چقدر است؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، میلگردها از نظر نوع ساخت به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند. یکی از انواع پرمصرف میلگرد در بازار، میلگرد A3 است که در گروه میلگردهای آجدار قرار می گیرد. از این محصول به وفور در عملیات آرماتوربندی ساختمان ها استفاده می شود.

می توان میلگرد A3 را در فرایند ساخت ستون ها و تیرهای ساختمان به کار برده و مقاومت سازه را از این طریق تا حد زیادی افزایش داد. به دلیل کاربردهای گسترده این محصول، اطلاع از تنش تسلیم میلگرد A3 برای خریداران اهمیت زیادی پیدا می کند. تنش تسلیم این قطعه 400 مگاپاسکال عنوان شده است. همین مورد باعث می شود تا در استانداردهای ملی ساخت میلگرد A3، آن را به صورت S400 نشان دهند که به طور خاص بیان کننده آج 400 برای این محصول است.

تنش جاری شدن میلگرد چه مفهومی دارد؟

وقتی تصمیم به خرید میلگرد دارید، با اصطلاحات و عبارات مختلفی روبرو می شوید، تنش جاری شدن میلگرد، یکی از این اصطلاحات است که شاید در درک مفهوم آن مشکل داشته باشید. این عبارت بیانگر مقاومت تسلیم نهایی میلگرد است. در واقع بیشترین نیروی قابل تحملی که میلگرد در برابر تغییر شکل از خود نشان می دهد را تنش جاری شدن میلگرد می گویند.

آیا می دانید اهمیت مقاومت کششی میلگرد کجاست؟

شاید از خود سوال کنید اهمیت اطلاع از مقاومت کششی میلگرد یا مقاومت تسلیم آن چیست و چرا باید نسبت به این پارامترها حساسیت زیادی داشته باشیم؟ ما در ادامه به دو دلیل مهم اشاره می کنیم که شما را مجاب خواهند کرد، هنگام خرید میلگرد، اعداد و ارقام مربوط به مقاومت کششی و مقاومت تسلیم میلگرد را از فروشنده محصول سوال کنید:

از آن جایی که ضعف بتن ها در مقاومت کششی پایین آن هاست، برای جبران این کمبود، از میلگرد استفاده می شود که مقاومت کششی قابل قبولی دارد. تغییرات دمای محیط می تواند نیروی کششی زیادی را به بتن وارد کرده و باعث ترک خوردن یا شکستگی آن شود. از همین رو برای افزایش مقاومت کششی بتن از میلگرد استفاده می کنند تا طول عمر سازه افزایش پیدا کرده و از بروز آسیب به بتن نیز جلوگیری به عمل آید. پس اطلاع از مقاومت کششی میلگرد اهمیت بسیار زیادی دارد.
همانطور که اشاره کردیم، مقاومت تسلیم میلگرد و انعطاف آن رابطه عکس با یکدیگر دارند. یعنی هرچه مقاومت تسلیم بیشتر باشد، انعطاف کمتر خواهد بود. مقاومت تسلیم بالا در میلگرد باعث می شود تا سازه در برابر حوادثی همچون زمین لرزه تغییر شکل نداده و مقاومت بیشتری داشته باشد. همچنین در عملیات خم کاری میلگرد، مقاومت تسلیم آن نقش مهمی دارد.

نحوه بررسی مقاومت کششی میلگرد

در ساخت میلگرد از استانداردهای خاصی بهره گرفته می شود. در واقع تولید میلگرد بدون رعایت استانداردهای در نظر گرفته شده، کاملا رد و غیر قابل قبول است. یکی از قدیمی ترین استانداردهای ساخت میلگرد، استاندارد روسی GOST 5781 است.

به کمک این استاندارد می توان اطلاعات دقیقی از میلگرد مورد نیاز خود بدست آورد. این استاندارد میلگردها را به چهار گروه A1 ( میلگرد ساده)، A2,A3,A4 (میلگرد آجدار) گروه بندی می کند. در این میان میلگرد آجدار A4 کمترین میزان مصرف را در میان میلگردهای معرفی شده دارد. اما در ادامه به بررسی مقاومت کششی میلگردها می پردازیم:

  • میلگرد ساده A1: مقاومت کششی 360 و مقاومت تسلیم برابر با 240 مگاپاسکال است.
  • میلگرد آجدار مارپیچ A2: مقاومت کششی 500 و مقاومت تسلیم 340 مگاپاسکال است.
  • میلگرد آجدار جناقی A3: مقاومت کششی 600 و مقاومت تسلیم 400 مگاپاسکال است.
  • میلگرد آجدار A4: مقاومت کششی 650 و مقاومت تسلیم 500 مگاپاسکال است.

چگونه تست کششی میلگرد را باید بگیریم؟

از آن جایی که دوام، مقاومت، ایمنی و استحکام یک سازه به طور مستقیم با میزان مقاومت کششی میلگرد در ارتباط است، لازم است تا نحوه تست کششی میلگرد را فرا گرفته و در صورت نیاز آن را برای بررسی مقاومت محصول به کار ببندیم. برای تست کششی میلگرد می توان از تجهیزات مختلفی استفاد کرد.

دستگاه ثبات و نیروسنج بهترین و مطرح ترین دستگاه ها در تست کششی میلگرد هستند که می توان آن ها را به کامپیوتر وصل کرد. از طریق نمودارهای به نمایش درآمده در صفحه نمایشگر کامپیوتر می توان به میزان مقاومت کششی میلگرد پی برد. این نمودارها دارای یک منحنی خاص هستند که به منحنی تنش-کرنش معروف است. در هنگام تست، نقاطی روی این منحنی به نمایش درخواهند آمد که بیانگر مقاومت کششی و مقاومت تسلیم میلگرد هستند.