دسته محصولات

توری فلزی
گریتینگ

کاربرد ورق پانچ در صنعت ساختمان سازی چیست؟

ساخت انواع ورق های فلزی د...

ثبت سفارش محصولات

تیم پشتیبانی دکتر فلز به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی و ثبت سفارشات شما خواهند بود.

شماره های تماس تلفنی

پشتیبانی به صورت ۲۴ ساعته

ساخت انواع ورق های فلزی در صنعت در تعداد بالا انجام می شود. این امر به دلیل کاربردهای زیادی ورق های فلزی در بخش های مختلف صنایع است. یکی از این ورق های پرکاربرد، ورق پانچ است. دلیل نامگذاری این ورق به دلیل سوراخ هایی است که روی آن ها ایجاد شده است. حفره هایی که در ورق پانچ به وجود می آید آن را قابل استفاده در بخش های مختلفی از شهرسازی و ساختمان سازی قرار داده است. 

ویژگی های ورق پانچ چیست؟

به ورق های آهنی که به صورت مشبک و حفره دار ساخته می شوند و از انواع ورق فولادی به حساب می آیند، ورق پانچ گفته می شود. این ورق ها در سایزهای مختلف تولید می شوند و ضخامت های متنوعی دارند که بسته به نوع کاربرد آن ها تعیین می گردد. اشکال هندسی که برای ورق های فولادی انتخاب می شود معمولا مربع، لوزی، دایره و ستاره است. این اشکال به وسیله دستگاه پانچ ایجاد می شود. به فرایند ایجاد حفره در ورق پانچ، پانچینگ می‌ گویند که توسط دستگاه های پیشرفته انجام می گیرد. این ورق ها از استحکام بالایی برخوردار هستند و طول عمر مطلوبی دارند. از ویژگی ورق پانچ، خاصیت شکل پذیری آن است. بر همین اساس می توان از این ورقه های برای ساخت انواع سازه های مورد نیاز در صنعت استفاده کرد. ورق پانچ به راحتی جوش می گیرد و اتصال آن با بسیاری از فلزها از این طریق انجام می شود. از ویژگی ورق پانچ برش پذیری بالای آن مطلوب و مورد پسند متخصصین این حوزه است. این ورق ها به صورت دقیق برش داده می شوند و در خمکاری مناسبی دارند. آماده سازی و ساخت محصولاتی که مواد اولیه آن ورق پانچ است، در کوتاه ترین زمان انجام می گیرد و به سرعت نصب می شود. ورق های پانچ قابلیت بازیافت داشته و دوستدار محیط زیست به حساب می آیند. تولید کنندگان این ورقه های فولادی را در سایز و ابعاد مختلفی می سازند و امکان ساخت ابعاد سفارشی از آن ها نیز وجود دارد. در ساخت ورق پانچ ممکن است از فلزهای مختلفی استفاده شود. اما همگی آن ها از استحکام لازم و مقاومت بالا برخوردار هستند. افرادی که تصمیم به خرید انواع ورق پانچ را دارند جنس آن را بر حسب موارد استفاده خود انتخاب می کنند.

نمونه ای از ورق پانچ که در پله سازی استفاده شده

انواع ورق پانچ کدامند؟

کاربرد ورق پانچ متنوع بوده و بر همین اساس در چند دسته بندی قرار می گیرد. امروزه پیشرفت تکنولوژی به سمتی پیشرفته است که صنایع را نیز تحت تاثیر قرار داده و امکان اجرای هر ایده ای وجود دارد. در مورد ویژگی ورق پانچ نیز خوب است بدانید که از فلزهای زیادی در ساخت آن استفاده می شود. در ادامه انواع ورق پانچ را به تفکیک توضیح خواهیم داد.

ورق پانچ استیل

نام دیگر ورق استیل، فولاد کم کربن بوده و استفاده های زیادی در صنعت دارد. ورق پانچ استیل ویژگی های مشترکی با ورق گالوانیزه دارد و مهم ترین آن استحکام و مقاومت در برابر خوردگی است. استیل آلیاژی از چند فلز است که دوام بالایی داشته و واکنش پذیری بسیار جزئی با عوامل مختلف دارد. به همین دلیل در صنایع مختلفی مانند آب رسانی، پتروشیمی، صنایع دارویی و غذایی، نیروگاه تولید برق و... از ورق پانچ استیل استفاده می شود. ویژگی ورق پانچ استیل منحصر به فرد بوده و به همین دلیل یکی از محبوب ترین ورق ها در میان انواع فلزات است. این ورق ها وزن سبکی داشته و حمل و نقل نسبتا راحتی دارند. یکی از مهم ترین ویژگی ورق پانچ استیل، خواص ضد باکتریایی آن است. چرا که این عوامل بیماری زا امکان رشد و فعالیت در سطحی از جنس استیل را ندارند.

ورق پانچ فولادی

ورق پانچ فولادی از نورد سرد یا گرم ساخته می شود که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند. این ورق ها مانند ورق استیل بسیار پرکاربرد بوده و در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. ورق های فولادی که با نورد گرم ساخته می شوند به ورق پانچ سیاه معروف بوده و خصوصیات بسیار خوبی دارد. ویژگی ورق پانچ سیاه استقامت بالای آن در برابر دما و ضربه است. ورق فولادی ساخته شده با نورد سرد نیز دوام خود را در برابر رطوبت، زنگ زدگی و فرسایش حفظ می کند. بر همین اساس می توان متناسب با نیاز در صنعت از ورق فولادی ساخته شده با نورد سرد یا گرم استفاده کرد.

ورق پانچ گالوانیزه

ورق پانچ گالوانیزه زیر مجموعه ای از ورق های پانچ فولادی است. اما تفاوت هایی با آن ها دارد. در واقع ویژگی مهم ورق گالوانیزه اجرای فرایند گالوانیزاسیون روی آن است. این ورق های فولادی در مراحل تولید خود توسط لایه ای از فلز روی پوشانده می شوند که اصطلاحا به آن – روی اندود کردن- می گویند. این ویژگی ورق پانچ گالوانیزه سبب افزایش مقاومت فلز در برابر خوردگی و واکنش با اکسید آهن می شود. به این ترتیب احتمال فرسوده شدن این ورق ها کاهش می یابد و دیرتر دچار خوردگی می شوند. رنگ ورق پانچ گالوانیزه سفید بوده و ظاهر آن مناسب برای ساخت و ساز روکار مانند پله و نرده است.

ورق پانچ آهنی

ورق های آهنی که برای پانچ شدن ساخته می شوند با دو روش نورد گرم و سرد به وجود می آیند. ورق های آهنی تولید شده توسط نورد گرم استحکام خوبی در برابر ضربه و حرارت ایجاد می کنند. در مقابل ورق های پانچ آهنی ایجاد شده با نورد سرد، واکنش پذیری سختی با آب و رطوبت داشته و دیرتر فرسوده می شوند.

ورق پانچ آلومینیوم

آلومینیوم از فلزات مقاوم و با دوام بوده و ظاهر زیبایی نیز دارد. به همین دلیل ورق های پانچ آلومینیوم را عمدتا در تزیینات استفاده می کنند و از آن برای ساخت راه پله، نرده، سازه های شهری و... استفاده می کنند. مهم ترین ویژگی ورق پانچ آلومینیوم مقاومت آن در برابر خوردگی و اکسید شدن است. به همین دلیل جز ورق های پانچ پرکاربرد به حساب می آید.

دستگاه CNC یا دستگاه پانچ ورق

همانطور که گفته شد پانچ کردن ورق های فلزی به وسیله دستگاه های پیشرفته انجام می گیرد. البته در مواردی نیز اینکار به شیوه دستی اجرا می شود که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.
روش دستی نسبت به روش ماشینی احتمال خطای بالاتری داشته و عمدتا خروجی کار کیفیت پایینی دارد. امروزه روش های نوین پانچ کردن ورق جایگزینی روش دستی شده و کیفیت چند برابر بهتر در خروج کار مشاهده می شود. دستگاه های پانچ کننده با توجه به برنامه ریزی که روی آن ها پیاده می شود پانچینگ را انجام داده و ضریب خطای بسیار پایینی دارند. به علاوه سرعت بالاتری داشته و دقت اجرای آن بیشتر است. پانچ ماشینی به چند روش انجام می گیرد: روش سمبه ماتریس، واترجت، لیزر، پرس پاچ، دستگاه CNC.
استفاده از دستگاه CNC و NC رایج ترین روش برای پانچ کردن ورق های فلزی است. این دو دستگاه نیز تفاوت های جزئی باهم دارند. دستگاه NC به صورت دستی کنترل شده و هدایت آن توسط اپراتور انجام می گیرد. اما در دستگاه CNC صفر تا صد کار کامپیوتری بوده و هر گونه برنامه ریزی به شکل دیجیتالی اجرا می شود. کیفیت ورق پانچ ماشینی بسیار بیشتر بوده و در تعداد بالاتری می توان تولید کرد.

ورق پانچ برای محافظ پله

کاربرد ورق پانچ چیست؟

پیش تر گفتیم که ورق پانچ در اشکال ظاهری مختلف و با فلزات متنوعی ساخته می شود. بر همین اساس نیز کاربرد ورق پانچ متفاوت است و در بخش های مختلفی از آن استفاده می شود.

  • در تولید سایبان، سقف کاذب، سقف آسانسور، پارتیشن و...
  • انواع سازه های شهر سازی، تزئینات خیابان ها، ساخت صندلی و سطل زباله پارک، ایستگاه آژانس
  • تولید ماشین های صنعتی و نیمه صنعتی
  • ساخت فیلتر عبور و خروج گاز، سانتریفیوژ
  •  تجهیزات صنایع غذایی، ماشین خشک کننده سبزی، حبوبات، دستگاه های دانه بندی
  • مخابرات و هوا فضا

ابعاد ورق پانچ

از ویژگی ورق پانچ ابعاد مختلف آن است. ابعادی که برای ساخت ورق پانچ در نظر گرفته می شود بر اساس کاربرد ورق ها و کارخانه تولید کننده آن است. برای مثال ورق پانچ سیاه در ضخامت های 0.2 تا 200 میلی متر به فروش می رسد. ورق های گالوانیزه دارای ضخامت 0.2 تا 8 میلی متر می باشند. برای ورق پانچ روغنی تنوع ضخامت کمتر از سایر انواع ورق پانچ بوده و در محدوده 0.5 تا 1.5 تولید می شود. قیمت ورق های پانچ متفاوت بوده و به چندین عامل بستگی دارد. فلزهایی که در ساخت ورق پانچ استفاده می شوند تا حد زیادی تعیین کننده قیمت آن هستند. این فلزات به خصوص در کشور ایران که تورم در حال افزایش است، در هر زمان تغییر کرده و ثابت نیستند. ابعاد و ضخامت ورق پانچ نیز در قیمت آن اثر گذار است. شرکت های تولید کننده از روش های مختلفی برای تولید ورق پانچ استفاده می کنند که کیفیت آن را تحت تاثیر قرار می دهد. به این ترتیب این عامل نیز تعیین کننده قیمت ورق ها است.
در این مطلب به بررسی ویژگی ورق پانچ پرداختیم و همانطور که گفته شد انواع ورق پانچ در صنعت قابل استفاده بود و با فلزات مختلفی ساخته می شود. کاربرد ورق پانچ در بسیاری از حوزه های صنعت دیده می شود و جز پرفروش ترین مصالح به حساب می آید.