دسته محصولات

توری فلزی
گریتینگ

گریتینگ از چه اجزایی تشکیل می شوند؟

گریتینگ یکی از کاربردی ترین سازه های در صنعت بوده و در بخش های مختلفی...

ثبت سفارش محصولات

تیم پشتیبانی دکتر فلز به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی و ثبت سفارشات شما خواهند بود.

شماره های تماس تلفنی

پشتیبانی به صورت ۲۴ ساعته

گریتینگ یکی از کاربردی ترین سازه های در صنعت بوده و در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. گریتینگ به فلزاتی گفته می شود که به صورت طولی و عرضی قرار گرفته و شبکه توری مانند را ایجاد می کنند. اجزا گریتینگ مختلف بوده و چندین نوع می باشند. بهترین گریتینگ هایی تولید شده خواص منحصر به فردی را دارند که سبب بهره گیری از آن ها در بخش های مختلف صنعت و ساخت و ساز شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی اجزای ساخت گریتینگ بپردازیم. 

گریتینگ استفاده شده در تجهیزات صنعتی

بخش های تشکیل دهنده گریتینگ کدامند؟

گریتینگ در انواع مختلفی ساخته و به بازار وارد می شود. اجزا تشکیل دهنده آن نیز مختلف بوده و شامل موارد زیر است.

تسمه بابر گریتینگ:

تسمه در میان اجزای گریتینگ نقش مهمی داشته و اصلی ترین بخش شبکه به حساب می آید. مقاومت گریتینگ و باربری شبکه آن به صورت مستقیم به تسمه وابسته است. بنابراین کیفیت آن در گریتینگ از اهمیت بالای برخوردار می باشد. محلی که تسمه در آن استفاده می شود به چندین عامل بستگی دارد. در درجه اول محل نصب تسمه به نوع گریتینگ بستگی دارد. پس از آن نیز، درخواست مشتری و سازنده شرط قرار گرفتن تسمه است. قبل از خرید گریتینگ خوب است بدانید که میزان تحمل وزن آن به چندین عامل وابسته است. به عبارت دیگر عواملی مانند  ارتفاع، طول و ضخامت تسمه تعیین کننده حداکثر میزان تحمل گریتینگ است. هر چقدر ضخامت و ارتفاع تسمه بیشتر باشد تحمل گریتینگ نیز بیشتر خواهد بود. بر عکس هر چقدر طول تسمه بیشتر شود از میزان تحمل گریتینگ کاسته می شود.

نقش رابط در گریتینگ:

رابط یکی دیگر از اجزا گریتینگ است. تسمه و میلگرد در ترکیب با هم رابطه هایی را ایجاد می کنند که نقش مهمی را در سازه های به وجود می آورد. در واقع این رباط های مانع از به هم ریختن شکل هندسی شبکه می شوند. اتصال تسمه و رابط به صورت عمودی برقرار می شود. خوب است بدانید که نقش رابط برای ایجاد مقاومت و افزایش دوام  شکل هندسی سازه است و سبب افزایش وزن آن نمی شود. وجود فاصله و یا ضخامت در میان رابطه و تسمه در میزان استحکام شبکه تاثیر گذار نیست اما باعث عبور و مرور راحت تر می شود. برای مثال در صورتی که گریتینگ در مکان های عمومی کار گذاشته شود، فاصله زیاد شبکه های سبب گیر کردن پاشنه کفش در آن شده و شرایط دشواری را برای رهگذران به وجود می آورد. بیش از حد نزدیک شده شبکه های نیز جوش کردن گریتینگ را با سختی مواجه می کند. به همین دلیل برای جوش دادن اجزا گریتینگ از دستگاه های ویژه ای استفاده می کنند. گریتینگ از چندین قطعه فولادی ساخته می شوند و قیمت آن نیز بر تعداد و قیمت روز این قطعه ها بستگی دارد.

نقش چشمه در گریتینگ:

مش بندی یا چشمه به فاصله ای که بین رابط ها و تسمه وجود دارند گفته می شود. این چشمه ها بر اساس قرارگیری فلزات در طول و عرض، به شکل یکی از اشکال هندسی دارای زاویه خواهند بود. هر اندازه که فاصله بین تسمه ها کمتر باشد استقامت شبکه برای تحمل وزن بیشتر خواهد شد. فاصله بین رابطه ها باید از فاصله باربر بیشتر باشد. شیوه قرار دادن چشمه ها در وزن گریتینگ تاثیر گذار بوده و باید براساس استانداردهای لازم صورت گیرد. معمولا برای نمایش چشمه های از دو عدد استفاده می کنند که عدد اول نشان دهنده فاصله بین تسمه و عدد دوم فاصله رابط به میلی متر است.

نقش نگهدارنده در گریتینگ:

نگهدارنده از اجزا گریتینگ است که وظیفه آن ثابت کردن تسمه ها در محل قرارگیری آن هاست. نگهدارنده های تاثیری بر میزان تحمل وزن شبکه ندارند اما ظاهر شبکه را دچار تغییر می کنند. از نگهدارنده های برای انواع میلگرد و تسمه و نیم تسمه استفاده می شود.

بهترین گریتینگ چه خصوصیاتی دارد؟

گریتینگ در شکل های مختلفی ساخته می شود و انوع مربعی، مثلثی و سینوسی آن به وفور در بازار مصالح وجود دارد. این صفحات شبیه مشبک بوده و همانطور که گفته شد اجزا گریتینگ از میلگرد و تسمه است. رایج ترین کاربرد گریتینگ در پوشش کف و سقف کاذب بوده و قیمت مختلفی برای انواع آن وجود دارد. خوب است ابتدا با انواع گریتینگ آشنا شوید.
از انواع گریتینگ می توان به نوع اسلات آن اشاره کرد. اجزا گریتینگ اسلات به گونه ای قرار گرفته اند که چشمه های ایجاد شده به شکل هندسی لوزی هستند. مشبک نوع دیگری از گریتینگ است. چشمه های گریتینگ مشبک معمولا به شکل مربع یا مستطیل هستند. گریتینگ پانچ با سوراخ هایی به شکل دایره ای یا مربعی به فروش می رسد.
اجزا گریتینگ عموما از جنس فلز هستند و در برخی موارد نیز از جنس کامپوزیت یا فایبرگلاس تولید می شوند. وزن آن ها ارتباط مستقیمی با ضخامت  ارتفاع تسمه باربر و رابط دارد. بر همین اساس خصوصیات مختلفی برای گریتینگ ها وجود دارد و در بخش های مختلفی از آن ها استفاده می شود. در صورتی که متریال به کار رفته در اجزا گریتینگ کیفیت خوبی داشته باشد عملکرد آن در سازه قابل قبول خواهد بود. برای اطلاع از قیمت انواع گریتینگ به سایت های معتبر فروش مصالح مراجعه کرده و ثبت سفارش را از این طریق انجام دهید.

کاربردهای مختلف گریتینگ

اجزا گریتینگ به هم می پیوندن و این سازه کاربردی را به وجود می آورند تا در بخش های مختلف صنایع مورد استفاده قرار گیرد. از گریتینگ برای ساخت فیلتر جریان آب استفاده می رود. گریتینگ در این سازه به عنوان درپوش کانال ها نیز ساخته می شود. در پله های اضطراری ساختمان سازی و پله کارخانه معمولا از سازه گریتینگ استفاده می شود. این سازه های قابلیت عبور جریان هوا را داشته و تهویه مناسبی دارند. علاوه بر آن امکان عبور نور خورشید از آن ها نیز وجود دارد.
در مکان هایی نیاز به جریان یافتن هوا و عبور نور باشد عمدتا از گریتینگ استفاده می شود. در کف پوش مناطقی که عبور و مرور در آن بسیار زیاد است نیز این اجزای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع روش تولید گریتینگ

برش و پانچ قطعات به دو روش سنتی و ماشینی انجام می گیرد که روش ماشینی دقت بیشتری داشته و ضریب خطای آن پایین تر است. آنچه در روش سنتی و مدرن باهم متفاوت است شیوه پیوند بین تسمه و نگهدارنده آن است. برای مثال در شیوه سنتی برای وصل کردن نگهدارنده ها روی سطح شیاری را به وجود می آورند تا اتصال از این طریق انجام گیرد. بعد از انجام این عمل نگهدارنده در محل مشخص شده قرار می گرفت. همانطور که گفته شد روش سنتی احتمال خطای بالای داشته و کاهش استحکام تسمه را به دنبال داشت. روش سنتی نسبت به شیوه های مدرن بازدهی پایین تری داشته و کیفیت گریتینگ مدرن را ندارد. به علاوه هنگامی که پانچ انجام می گیرد به دلیل دستی بود این عمل، احتمال بروز اشتباه بالاست.
برای ساخت بهترین گریتینگ ابتدا باید اجزا ساخت گریتینگ دارای کیفیت بالایی باشند. مهم ترین عامل برای داشتن گریتینگ خوب مقاومت آن در برابر عوامل محیطی مختلف است. به همین منظور اجزا گریتینگ را گالوانیزه می کنند تا عملکرد بهتری را ارائه داده و دوام و پایداری سازی بیشتر شود.