دسته محصولات

توری فلزی
گریتینگ

تشخیص توری پرسی و توری سرندی؛ چه شباهت و تفاوتی دارند؟

توری فلزی در بازار تنوع زی...

ثبت سفارش محصولات

تیم پشتیبانی دکتر فلز به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی و ثبت سفارشات شما خواهند بود.

شماره های تماس تلفنی

پشتیبانی به صورت ۲۴ ساعته

توری فلزی در بازار تنوع زیادی دارند و هر کدام از آن ها کاربرد متفاوتی دارند اما گاها بعضی از افراد هنگام خرید این محصولات دچار سردرگمی می شوند و نمی توانند به راحتی انتخاب درستی داشته باشند. یکی از اشتباهاتی که ممکن است برای افراد پیش بیاید، تشخیص توری های فلزی از یک دیگر هستند. چرا که توری ها از نظر ظاهری شباهت زیادی دارند اما از نظر کاربرد ها با هم متفاوت هستند و هر کدام از آن ها برای کار خاصی استفاده می شود. به عنوان مثال اگر فردی دانش کافی در زمینه خرید توری ها نداشته باشد، ممکن است توری پرسی و سرندی را به درستی از یک دیگر تشخیص ندهد؛ چرا که این دو توری شباهت زیادی با هم دارند. در این مطلب با ما همراه باشید تا این توری ها را به شما معرفی کنیم و شباهت ها و تفاوت توری پرسی و سرندی را به شما بگوییم. 

توری پرسی چه نوع توری است؟

توری پرسی یا فنس پرسی شبیه به یک پارچه است که به صورت تار و پود در کنار هم بافته شده اند. برای تولید این توری ها از مفتول های موج دار استفاده می شود که به صورت تار و پودی در هم تنیده شده اند. این مفتول ها در کنار هم می توانند یک توری فلزی بسیار محکم و مقاوم را تشکیل دهند. این توری با نام هایی همچون توری بافتنی و یا توری مشک هم شناخته می شود. توری پرسی براساس جنس مفتول، ضخامت مفتول و اندازه چشمه ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن در صنایع مختلفی کاربرد دارند. 

•    کاربرد توری پرسی

توری های پرسی با توجه بافت و استحکامی که دارند در موارد گوناگون و زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. از مهم ترین کاربرد های این توری می توان به حفاظ های در و پنجره، ساخت قفس حیوانات، حصارکشی دور مزارع، باغ و زمین کشاورزی، نصب سیستم های گرمایشی، قابل استفاده در صنایع شیمیایی، ساخت پانل های سه بعدی، مسلح کردن بتن فونداسیون و غیره اشاره کرد. 

نمونه ای از یک توری پرسی

توری سرندی چه نوع توری است؟

توری سرندی هم یکی دیگر از انواع توری ها است که براساس ضخامت مفتول و سایز چشمه ها دسته بندی می شوند. این توری ها همان طور که از نام آن ها مشخص است جهت سرند کردن مواد در در صنایع مختلف به خصوص صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. سایز چشمه ها بر مبنای نوع موادی که لازم است فرایند سرند کردن روی آن انجام گیرد، انتخاب می شود. وجود چشمه ها سبب انعطاف پذیری در این توری ها می شود و می توان از آن به عنوان صافی و غربالگری استفاده کرد. اگر مفتول های استفاده شده در توری های سرندی، موج دار باشد، مقاومت توری و یکنواختی چشمه ها افزایش خواهد یافت. این نوع از توری ها باید استحکام و یکپارچگی لازم برای عملیات سرند کردن را داشته باشند. 

•    کاربرد توری سرندی

از جمله کاربرد های توری های سرندی، سرند و غربال کردن مواد است. این توری ها برای جداسازی و فیلتراسیون مواد استفاده می شود.

تصویری از توری سرندی

شباهت های توری پرسی و توری سرندی

شباهت توری پرسی و سرندی این است که هر دو این ها موج دار هستند و هر دو این محصولات به صورت تار و پودی مفتول آن ها به هم پیچیده است. چشمه هایی این دو توری به صورت مربع و یا مستطیل شکل هستند. از دیگر شباهت توری پرسی و سرندی این است که هر دو مفتول هایی که دارند موج دار هستند که این ویژگی سبب می شود هر دو آن ها مقاومت بالایی داشته باشند و به شکل زیباتری دیده شوند. برای تولید توری های سرندی و پرسی موادی که استفاده می شوند، کاملا گالوانیزه شده و مفتول سیاه هستند.
قیمت هر دو ان ها با توجه به مشخصات فنی و کاربردی که در هر یک از صنایع دارند، از جمله نوع و جنس مفتول، ضخامت مفتول ها، اندازه چشمه ها و نوع بافتی که دارند، محاسبه خواهند شد. به عنوان مثال هر چقدر ضخامت مفتول های به کار رفته در این توری ها بیشتر باشد، قیمت آن ها هم به نسبت بالاتر خواهد بود. از دیگر شباهت ها و ویژگی های مشترک توری های پرسی و سرندی می توان به مقاومت بسیار بالایی که در برابر خوردگی و زنگ زدگی، اسید و مواد شیمیایی و نصب راحت و ارزانی که دارند، اشاره کرد. 

تفاوت های توری پرسی و توری سرندی

حالا که متوجه شباهت توری پرسی و سرندی شده اید، بهتر است به سراغ تفاوت توری پرسی و سرندی برویم و نگاه کلی به آن ها بیاندازیم. اولین تفاوت این دو توری است که در توری های سرندی برای محکم و ثابت کردن بافت این توری ها، از دستگاه جوش استفاده می کنند و تار و پود ها را به یک دیگر جوش می دهند. در صورتی که در ساختار توری های پرسی هیچ گونه جوش خوردگی وجود ندارد. دومین تفاوت توری پرسی و سرندی این است که مواد سازنده آن ها با هم فرق دارد. برای ساخت توری های سرندی از مس، نیکل و آلومینیوم استفاده می شود اما در توری پرسی فقط از مفتول های فولادی استفاده می شود. 
تفاوت سوم هم مربوط به میزان انعطاف و استحکام این توری ها است. توری سرندی معمولا نسبت به توری های پرسی منعطف تر و نرم تر است و در نتیجه استفاده از این توری ها در فضاهای مختلف برای افراد آسان تر خواهد بود. اما در مقابل توری های پرسی استحکام و مقاومت بیشتری دارند و از این جهت برای کارهایی که نیاز به سختی و مقاومت بیشتری نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت توری سرندی هم نسبت به توری های پرسی کمتر و ارزان تر است. اصولا در جا هایی که فرقی نمی کند که از کدام توری ها استفاده شود، افراد ترجیح می دهند از توری سرندی که قیمت مناسب تری دارند استفاده کنند. در نهایت هم باید بگوییم که توری پرسی در مقایسه با توری سرندی از مقاومت بیشتر و بالاتری در برار خوردگی و زنگ زدگی برخوردار است که این ویژگی به این دلیل است که به قابلیت گالوانیزاسیون توری پرسی مربوط می شود.